Czy sfrezowany asfalt jest ponownie wykorzystywany?
Frezowanie drogi polega na usunięciu wierzchniej warstwy asfaltu, określanej jako warstwa ścieralna. Wykorzystuje się do tego specjalne maszyny, zwane frezarkami, które zdzierają odpowiednią ilość mieszanki i przygotowują podłoże do wylania nowej. Taką czynność wykonuje się najczęściej podczas modernizacji i naprawy dróg. Ma ona na celu wyrównanie podłoża, a dokładniej pozbycie się kolein, nierówności i spękań. W efekcie frezowania uzyskuje się tzw. destrukt asfaltowy. I choć pozornie wydawać by się mogło, że pozyskany w ten sposób materiał, stanowi odpad, w praktyce sfrezowany asfalt może zostać ponownie wykorzystany do różnych celów. Jakie zastosowanie znajduje?
Do czego można wykorzystać destrukt asfaltowy?
Sfrezowany asfalt jest pełnowartościowym materiałem, który niewiele różni się od nowej mieszanki asfaltowej. Ze względu na to, że nie traci swoich właściwości, można go ponownie wykorzystać przy pracach ziemnych i budowlanych. W ten sposób nie tylko zyskuje się dobrej jakości materiał, ale i też ogranicza produkcję odpadów w duchu zero waste. Ponowne wykorzystanie takiego sfrezowanego asfaltu jest zarówno ekologiczne, jak i również ekonomiczne. Destrukt asfaltowy najczęściej służy do stabilizowania gruntów i utwardzania dróg o różnym przeznaczeniu. Doskonale sprawdza się też przy budowie podjazdów, parkingów i poboczy.
Szerokie zastosowanie znajduje również przy wykonywaniu podbudowy np. pod nową drogę. Warto przy tym jednak zaznaczyć, że nie wykorzystuje się go przy budowie autostrad i dróg ekspresowych. Zazwyczaj stanowi budulec dróg lokalnych, leśnych lub rolnych. Poza tym mieszankę, pozyskiwaną w efekcie frezowania asfaltu, stosuje się też w celu ulepszania nawierzchni. Destrukt często służy za materiał do naprawy lub przebudowy uszkodzonej drogi. Świetnie nadaje się do łatania dziur i wyrównywania nierówności. Niekiedy wykorzystuje się go też do produkcji zupełnie nowej mieszanki mineralno-asfaltowej. W tym przypadku konieczne jest jednak jego przetworzenie do postaci granulatu asfaltowego.